Campulung Muscel
sâmbătă, 20 aprilie, 2024

Momente emoţionante pentru trei foşti fotbalişti dar şi pentru spectatori!

Alte Știri

Rapid Bucureşti a ajuns pe Municipal unde a jucat un meci amical cu ACS Inter Câmpulung, echipă de fotbal nou formată. Au fost momente emoţionante, atât pentru unii jucători cât şi pentru invitaţii giuleşteni.

Cât priveşte jocul, în faţa celor aproape 300 de spectatori, ACS Inter Câmpulung şi Academia Rapid Bucureşti au remizat 1-1.

rapid-meci-la-campulung-9În debutul meciului trei foşti fotbalişti musceleni, care au scris istorie de-a lungul anilor pentru ARO Câmpulung: Alin Durdun, Nicuşor Ceapraz şi Sergiu Coman au avut emoţii ca pe vremurile de mult apuse. Înaintea partidei, cei trei au primit din partea firmei de echipament Joma, câte un tricou inscripţionat cu numele lor, numerele purtare pe când evoluau la ARO şi data evenimentului. Cei trei au şi jucat, fiind titulari în echipa gazdă, dar înlocuiţi după 15 minute de joc, cu Ţâru, Lazăr şi Ţiculeasa.

REMEMBER: În ediţia 1993-1994 a Cupei României, ARO Câmpulung a avut o evoluţie perfectă, ajungând să întâlnească echipe bine cotate din prima Divizie! Astfel, pentru 16-imile de finală, la Câmpulung a venit Rapid Bucureşti, care-i avea în componenţă, printre alţii, pe Leontin Toader, Nae Stanciu, Iulian Chiriţă şi Fănel Ţâru. A fost 0-0 după 90 de minute de joc şi tot 0-0 după cele două reprize de prelungiri. În urma loviturilor de departajare, ARO s-a impus cu 5-3, penaltiul decisiv fiind transformat atunci de Sergiu Coman! În faza următoare, ARO Câmpulung a fost eliminată de „U” Cluj (2-1), într-un meci disputat la Sibiu.

rapid-la-campulung-2După 24 de ani, Fănel Târu îşi aduce aminte cu emoţii, de momentele trăite la Câmpulung. A făcut aceste declaraţii în cadrul conferinţei de presă, susţinută de organizatori înaintea meciului. Îşi doreşte ca fotbaliştii de la ACS Inter Câmpulung să ajungă la Rapid Bucureşti, poate în acest mod se vor face remarcaţi şi vor avea un viitor strălucit în fotbal.

Primarul Liviu Ţâroiu a declarat tot în conferinţa de presă că are în vedere înfiinţarea unui club sportiv municipal, dar pentru acest lucru este nevoie de foarte mulţi bani, dar nu este nimic imposibil.