Campulung Muscel
vineri, 29 martie, 2024

Tenismena din Mioveni Roberta Cerbu şi-a adjudecat aurul la Cupa Major

Alte Știri
Tenismena din Mioveni s-a remarcat la întrecerile turneului desfăşurat la București în perioada 20-25 iunie 2015. Roberta Cerbu, antrenată de Ștefan Chirigiu, a reuşit să se impună la categoria 18 ani fete după o evoluţie foarte bună, fiind primul turneu la categoria 18 ani pe care reuşeşte să-l câştige de când evoluează la Clubul Sportiv Dacia Mioveni 2012.
Meciurile au fost disputate pe tabloul tip “şah”, Roberta a câştigat meciul cu  Dinu Diana Maria 6-0/ 6-1, s-a impus și în fața favoritei numărului unu, Eftenoiu Patricia 6-4,6-1, apoi a câştigat detașat meciul  în faţa favoritei numărul doi, Săvescu Iulia cu scorul de 6-0/ 6-0.
Un rezultat bun a obţinut şi în ultimul meci al competiției, 7-5, 6-3 în fața Tatianei Eftenoiu.
Evoluția reușită a sportivei din Mioveni aduce în palmaresul clubului prima cupă la o competiție de tenis, categoria 18 ani feminin.