O vilă din Câmpulung Muscel care va intra în patrimoniul cultural al orașului. Este mai puțin cunoscută celor tineri, dar pe vremuri a găzduit activități intense și e de renume local.
Orașul Câmpulung este poate singurul din țară cu o arhitectură autentic românească. Celebrul Dimitrie Gusti, părintele sociologiei românești moderne spunea cândva despre orașul de la poalele Mateiașului că nu este o colecție de orori arhitecturale.
CITEȘTE ȘI. După mai bine de 70 de ani de absență din fauna României, vulturul sur, revine în nordul județului Argeș. Ce localități au bătut palma pentru a survola această specie, pe zona lor!
Este o aglomerare fără bun simț a unor case fără gust, ci este un frumos sat muscelean, care a crescut temeinic și firesc cu case mari și frumoase, cu biserici, cu uliți și cu grădini cum se cuvin unui oraș, fără să-și piardă însă stilul local, adevărata desfătare a ochiului și a sufletului.
CITEȘTE ȘI. Cine sunt firmele care vor construi noul sediu al Pompierilor din Câmpulung Muscel, după un an de la demolarea sediului emblematic

Astăzi vă facem o cunoscută Vila Vlădescu, mai puțin cunoscută pentru tineri deoarece a fost activitate intensă în ea, pe vremea lui Ceaușescu. Noii proprietari doresc să o redea în circuitul cultural al orașului ca un centru dinamic și sustenabil. Unul capabil să găzduiască activități cât mai diverse și benefice pentru comunitatea locală dar și pentru cei care dorecs să descopere patrimoniul orașului Câmpulung Muscel.
CITEȘTE ȘI. Gest revoltător la Câmpulung Muscel! Donațiile, noua sursă de garderobă! Containerele golite de „vânătorii de textile”!
După naționalizare, Vila Vlădescu a fost transformată în comisariat și mai târziu în policlinică. În această perioadă s-au făcut modificări care au transformat spațiul și au afectat structura vilei.

Mihail C. Vlădescu este o personalitate care reprezintă încă una din valorile prea puțin explorate ale orașului Câmpulung. S-a născut în 1865 într-o veche familie boierească din Muntenia, cu un arbore genealogic care începe în secolul al XV-lea.
CITEȘTE ȘI. Întrebare, întrebătoare. Când se închide circulația rutieră pe Bulevardul Pardon? E doar o fumigenă?

Urmează studiile liceale la București, iar pe cele universitare la București, Würtzburg și Paris.
CITEȘTE ȘI. Alertă pentru marile firme! ANAF demarează controale fără precedent. Marile firme, sub lupa inspectorilor
Din 1888 este profesor de botanică la Universitatea din lași, iar din 1895 la cea din București. Din același an este si director al Institutului Botanic (actuala Grădină Botanică). A desfășurat cercetări în domeniul embriologiei vegetale, publicând peste cincizeci de lucrări științifice. Din 1915 este decan al Facultății de Științe Naturale iar din 1920 rector al Universității București.
CITEȘTE ȘI. Panica zilei printre șoferi. Camere radar pe toate drumurile din România care te amendează pe lângă viteză, rovinietă și pentru centură și telefon!
A fost membru marcant al Partidului Conservator. Ca deputat de Muscel contribuie la înființarea gimnaziului Dinicu Golescu și finalizarea sediului Primăriei. În calitate de Ministru al Culturii si Instrucțiunii, semnează crearea Muzeului Țăranului Român din Bucureşti.
Faptul că strada unde a ridicat clădirea în care vă aflați purta, încă din 1914, numele său arată importanta si impactul acestei personalități în viața concetățenilor săi și în dezvoltarea urbană și culturală a orașului Câmpulung Muscel.
Urmărește știrile Ziarului din Muscel și pe pagina de Facebook, pe grupul Cititorii Ziarului din Muscel, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp




