Ploaia lovește internatul și cantina unui liceu din Câmpulung Muscel. Elevii dorm și iau masa printre infiltrații — semnal de alarmă. Se pare că de la începutul anului 2025, se întâmplă acest lucru! Consilierul local de la PNL, Loredana Năstase a ridicat această problemă de mai multe ori în cadrul ședințelor de Consiliu Local.
CITEȘTE ȘI. E valabil pentru Câmpulung Muscel. Ajutor de încălzire 2025–2026: cine primește? Ce trebuie să faci acum? Vezi dacă te încadrezi și cum depui cererea?
Vorbim aici de primul centru olimpic pentru juniori din țară acre este al Liceului cu Program Sportiv din Câmpulung Muscel. Alesul local spune că a intrat apa prin pereții camerelor, pe scări, e urâtă rău de tot situația. Cei care administrează aceste clădiri s-au descurcat cum au putut până acum, dar problema a fost ridicată de Loredana Năstase că banii de investiții aici au fost mutați de cei din administrația Lasconi prin alte părți, spre alte lucrări.
CITEȘTE ȘI. În vremuri de austeritate apar și oportunități. Primăria Câmpulung Muscel lansează pentru cetățeni o oportunitate valoroasă
Primărița Elena Lasconi a promis minuni la Liceul cu Program Sportiv, în campania electorală iar acum dă vina pe austeritatea lui Bolojan. Aici există riscul ca să se pună lacătul pe cantină, atât timp când este inundată de fiecare dată de la ploi, mai spune consilierul local, Loredana Năstase.
CITEȘTE ȘI. Record rușinos la primăria Câmpulung. 20 ani, doar 5 cu arhitect-șef! Până în prezent 10 concursuri eșuate! Postul devine legendă urbană!
Primărița prezentă la ședință a răspuns tăios că trebuie făcută o petiție și trimisă la Guvern. Ordonanța 52 interzice reparații, până la sfârșitul anului. Elena Lasconi mai spune că directorul liceului a solicitat schimbarea acoperișului ceea ce înseamnă lucrări de investiție nu de reparații.
Cum au reacționat PSD și PNL după ce un deputat USR a dat guvernul în judecată: „Este ciudat și nepotrivit”
Urmărește știrile Ziarului din Muscel și pe pagina de Facebook, pe grupul Cititorii Ziarului din Muscel, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp. Am lansat și rubrica MICA PUBLICITATE care e la mâna TA.