13.4 C
Campulung Muscel
vineri, 13 martie, 2026

Primarii băgați în ședință pentru a face investiții noi în păduri

Alte Știri
Primarii băgați în ședință pentru a face investiții noi în păduri.
La inițiativa Gărzii Forestiere Ploiești, vicepreședintele Consiliului Județean, Marius Nicolaescu a participat la o întâlnire cu primarii argeșeni pentru a analiza modalitățile de realizare a unor investiții în noi suprafețe ocupate cu păduri, finanțate prin PNRR.
Consiliul Județean Argeș a înțeles rolul pe care îl ocupă pădurea în protecția mediului și în domeniul sănătății populației. Astfel că am organizat această ședință tocmai pentru a găsi soluții optime de împădurire în localitățile argeșene.

Primarii băgați în ședință pentru a face investiții noi în păduri

Principala temă de astăzi a vizat explicarea programului PNRR pentru împăduriri unde și unitățile administrativ teritoriale pot obține finanțări, dar mai ales persoanele fizice pe care, primarii, le pot îndruma să acceseze aceste fonduri.
O altă temă dezbătută, la solicitarea primarilor, a fost cea cauzată de problemele generare de atacurile urșilor în gospodăriile populației. În alte județe din țară se folosește deja acest instrument de extragere a urșilor periculoși fără să fie probleme.
Toate discuțiile vor fi transmise către parlamentarii de Argeș pentru a se găsi soluții eficiente în plan legislativ. O a treia discuție a fost cea legată de terenurile forestiere care în decursul timpului au fost lăsate de izbeliște, mai ales ca urmare a prevederilor Legii 18.
Ultimele Știri

VIDEO. Cozi ca pe vremea lui Ceaușescu la benzinăriile din Câmpulung Muscel: șoferii se grăbesc să facă plinul după explozia prețurilor la carburant

Cozi ca pe vremea lui Ceaușescu la benzinăriile din Câmpulung Muscel: șoferii se grăbesc să facă plinul după explozia...

Alte știri din aceeași categorie