S-a stins din viață o legendă a Muscelului și un fiul al Argeșului! Sportul românesc pierde astăzi una dintre figurile sale emblematice. Gabriel Moiceanu, Maestru Emerit al Sportului și membru al Generației „Eroica”, a încetat din viață, lăsând în urmă o moștenire impresionantă și o carieră care a definit ciclismul românesc timp de aproape două decenii.
CITEȘTE ȘI. Luminile se aprind la Câmpulung Muscel: Winter Fair își deschide porțile. Ce surprize pregătesc autoritățile locale….
Născut la 12 august 1934, la Câmpulung Muscel, Moiceanu a debutat în 1952 sub îndrumarea antrenorului Sergiu Chirilovici. Legitimat ulterior la clubul Dinamo București, a devenit rapid unul dintre cei mai valoroși cicliști ai țării. A câștigat Turul României în 1958 și a obținut locul secund în edițiile din 1956, 1959, 1961 și 1965. În 1964, alături de echipa națională, a încheiat pe locul al doilea prestigioasa Cursă a Păcii.

CITEȘTE ȘI. Spațiul unde a funcționat OTP Bank în Câmpulung Muscel a fost scos la vânzare. Ce sumă a fost aruncată în piața imobiliară!
De-a lungul carierei sale, Gabriel Moiceanu a cucerit 20 de titluri de campion al României, dintre care patru la cursele de fond. A reprezentat România la Jocurile Olimpice de la Roma (1960) și Tokyo (1964), fiind considerat un sportiv complet, disciplinat și extrem de perseverent. În 1968, a obținut locul al doilea în Tour du Maroc, confirmându-și valoarea și pe scena internațională.

CITEȘTE ȘI. Tânără de 21 ani, găsită moartă în casă. De câteva zile, spunea că o doare rău capul, celor apropiați!
După retragerea din activitatea competițională, Moiceanu a rămas apropiat de sportul care l-a consacrat, devenind antrenor și formând generații întregi de cicliști. A condus Clubul Sportiv Muscelul, iar la Muzeul Județean Argeș, secția dedicată sportului argeșean găzduiește o expoziție permanentă ce îi prezintă performanțele.

CITEȘTE ȘI. Cât costă semnătura Elenei Lasconi? Aveți habar ce valoare are pe piață?
Trecerea sa în neființă lasă un gol imens în comunitatea sportivă. Trupul neînsuflețit este depus la Capela Bisericii Sfântul Nicolae din Câmpulung Muscel. Înmormântarea va avea loc, joi, 04.12.2025, la ora 12.00 în București.
Transmitem sincere condoleanțe familiei și celor care l-au cunoscut.
CITEȘTE ȘI. 19 jandarmi argeșeni avansați în grad de Ziua Națională a României
CITEȘTE ȘI. VIDEO. N-au apucat toți! Fasolea cu cârnați s-a dat ca pâinea caldă în Piața Primăriei
Dumnezeu să-l odihnească în pace, alături de marii campioni ai României.
Urmărește știrile Ziarului din Muscel și pe pagina de Facebook, pe grupul Cititorii Ziarului din Muscel, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp. Am lansat și rubrica MICA PUBLICITATE care e la mâna TA.




