Șeful de la ANTIFRAUDĂ, conduce de azi, Finanțele Publice din Argeș. A fost adus de la Capitală să taie în carne vie! Cosmin Neculiţă, în vârstă de doar 35 de ani, acesta s-a ocupat în ultimii ani de supravegherea comerţului online, fiind șef serviciu Direcția Comerț Electronic din cadrul Direcției Generale Antifraudă Fiscală (DGAF).
CITEȘTE ȘI. Ministra Mediului, Apelor și Pădurilor, Diana Buzoianu ajunge în zonă, la cel mai mare eveniment al anului pentru oamenii naturii
Este un specialist tânăr, dar extrem de apreciat de către superiori, care, în ciuda vârstei, a înregistrat rezultate foarte bune în zona de control pe care gestionat-o până acum la nivel național. Este perceput, de altfel, la nivelul conducerii centrale a ANAF, drept unul dintre cei mai buni oameni din sistem.
CITEȘTE ȘI. ARGEȘ. Campusul minune care trebuia să se învârtă după soare, oprit înainte de start – BookLand, fără autorizație. Elevii riscă să rămână neșcolarizați!
Prin această schimbare s-a dorit numirea unui manager independent de judeţul Argeș, care să configureze formula managerială finală la nivelul AJFP Argeş. De altfel, potrivit surselor, acesta va continua să locuiască în Bucureşti şi va face zilnic naveta la Piteşti. Neculiţă va face echipă, aşadar, cu cei trei actuali adjuncţi ai instituţiei: Eugeniu Toader – cel care coordonează activitatea de inspecţie fiscală, Rareş Ţânţar – responsabil pe activitatea de colectare persoane juridice şi Alin Dincă – colectare persoane fizice.
CITEȘTE ȘI. Jandarmii argeșeni, în acțiune! Amenzi de peste 13.000 de lei și intervenții la urși
Absolvent al Facultăţii de Finanţe-Bănci în cadrul Academiei de Studii Economice din Bucureşti şi masterat în Finanţe corporative şi Analiză financiară, Cosmin Neculiţă şi-a început cariera în cadrul BRD, deşi primii paşi în sectorul economic i-a făcut susţinând mica afacere a familiei:
CITEȘTE ȘI. Vrei să devii polițist? Visezi la o carieră în uniformă? A început recrutarea pentru școlile de agenți
„Încă de la început, am dobândit experiență practică ajutându-mi părinții cu diverse sarcini, inclusiv vânzarea de legume la piața locală. Într-un fel, aceasta a fost prima mea întâlnire cu lumea finanțelor – întâlnirea dintre cerere și ofertă și schimbul de bunuri pe bani.
CITEȘTE ȘI. Descinderi spectaculoase într-o comună din Argeș. Mascații au intervenit într-o operațiune de amploare
Primul meu loc de muncă oficial a fost acela de consultant financiar la BRD. Lucrul la bancă m-a ajutat să mă familiarizez cu latura operațională a serviciilor financiare, să înțeleg importanța procedurilor stricte și, cel mai important, să-mi perfecționez abilitățile de comunicare. Această experiență a pus o bază solidă pentru dezvoltarea mea profesională și mi-a adâncit interesul pentru sectorul financiar” – îşi aminteşte Cosmin Neculiţă.
CITEȘTE ȘI. Se construiește un bloc de la ZERO în Câmpulung Muscel. Gruiul din poze arată ca-n Dubai, dar terenul spune altceva – blocul nou, departe de imaginea promovată
Ce va face Aurora Negru?
Conform unor surse neoficiale, Aurora Negru – de altfel unul dintre cei mai experimentați si respectați finanțiști din sistemul argeșean şi naţional –, nu ar urma să pună capăt doar mandatului managerial, ci şi carierei în sistemul public, urmând să îşi continue activitatea şi să îşi folosească expertiza în mediul privat.
CITEȘTE ȘI. Razia momentului. Poliția, în acțiune! Filtre pe drumurile din Argeș – sute de șoferi verificați!
Există însă şi voci care acreditează ideea că, cel puţin temporar, Aurora Negru va rămâne în sistemul care a consacrat-o profesional, revenind în Capitală, la Direcția Generală a Marilor Contribuabili, acolo de unde a şi venit în Argeş de altfel.
Sursa anchetaonline.ro
CITEȘTE ȘI. Abonează-te la canalul de WhatsApp – Ziarul din Muscel și află primul cele mai importante știri ale zilei
Urmărește știrile Ziarului din Muscel și pe pagina de Facebook, pe grupul Cititorii Ziarului din Muscel, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp