ȘOC în Argeș: Peste 135.000 de lei, amenzi într-o singură zi! Polițiștii au verificat aproape 1.900 de persoane și peste 1.300 de mașini.
Polițiștii din Argeș au desfășurat, în ultimele 24 de ore, ample acțiuni pentru menținerea ordinii publice și creșterea siguranței cetățenilor. La activități au participat și jandarmi argeșeni, precum și reprezentanți ai altor instituții.
Bilanțul este unul impresionant: polițiștii au legitimat 1.895 de persoane și au verificat 1.303 autovehicule.
În urma abaterilor constatate au fost aplicate 541 de sancțiuni contravenționale, valoarea totală a amenzilor depășind 135.000 de lei.
Cele mai multe sancțiuni au fost aplicate pentru încălcarea regulilor de circulație. Polițiștii au dat 442 de sancțiuni în baza O.U.G. nr. 195/2002, în timp ce alte 80 de sancțiuni au vizat încălcarea normelor de conviețuire socială.
Acțiunile au urmărit inclusiv prevenirea criminalității stradale, a faptelor contra patrimoniului și a actelor de violență.
Polițiștii au intervenit și în urma apelurilor la 112. În ultimele 24 de ore au fost primite 155 de apeluri, dintre care 75 au necesitat deplasarea echipajelor pentru verificări. Trei dintre apeluri s-au dovedit a fi false sau abuzive.




