28.4 C
Campulung Muscel
vineri, 25 iulie, 2025

Vedeți crengi de fag în gard? Acolo sigur e un Gheorghe…

Alte Știri

Vedeți crengi de fag în gard? Acolo sigur e un Gheorghe…O veche tradiție mai este păstrată în unele sate argeșene la granița cu județul Vâlcea.

Și anume tradiția de a pune la porțile caselor crengi de fag. Acestea deobicei sunt aduse de finii sau nașii lui Gheorghe. Se întâmplă o dată pe an în ajunul sărbătorii Sfântului Gheorghe.

Rolul acestora este de a proteja casa și pe toate sufletele care viețuiesc în ea de tot răul.

Se spune că pe vremuri, erau împodobite cu ramuri verzi cele mai importante locuri: casa și adăpostul animalelor, pentru protecția oamenilor și animalelor de spiritele malefice.

Ultimele Știri

Minorii au început să facă legea străzii cu pumnii și picioarele. Unul din Argeș a fost reținut! Au devenit pericol public!

Minorii au început să facă legea străzii cu pumnii și picioarele. Unul din Argeș a fost reținut! Au devenit...

Alte știri din aceeași categorie