Castrul Roman Jidova din Câmpulung Muscel, locul unde istoria a prins viață! Festivalul de reconstituire antică „TRANSALUTANUS FEST. La porțile imperiului” – ediția a V-a – s-a deschis la Castrul Roman Jidova!
CITEȘTE ȘI. Sfârâie grătarele lângă ruinele romano-dacice unde se duc lupte intense în armură
În acest weekend, argeșenii, turiștii și toți iubitorii de istorie sunt invitați să descopere farmecul și energia unică a celui mai important eveniment de reconstituire antică din județul Argeș.
@www.ziaruldinmuscel.ro
Pe 13 – 14 septembrie 2025, Castrul Roman Jidova din Câmpulung este scena unde istoria prinde viață. Vizitatorii sunt așteptați să participe la prezentări și demonstrații militare, lupte de gladiatori, dansuri antice, ateliere tematice și reconstituiri spectaculoase inspirate din perioada războaielor daco-romane.
CITEȘTE ȘI. Singurul loc din Câmpulung Muscel, pe care cei de la UNESCO au pus mâna, se transformă total în acest weekend! Invazie atipică!
@guvernatorul
„Este o bucurie să deschidem cea de-a V-a ediție a Transalutanus Fest la Castrul Roman Jidova, un simbol al istoriei noastre. Îi invităm pe toți argeșenii, dar și pe turiștii din întreaga țară, să ne fie alături și să trăiască împreună cu noi experiența fascinantă a reconstituirilor antice. Este o ocazie de a cunoaște trecutul, dar și de a petrece timp de calitate alături de familie și prieteni, într-un cadru unic” – Adrian Dumitru Bughiu, vicepreședinte al Consiliului Județean Argeș.
CITEȘTE ȘI. 3 zile de târg la o aruncătură de băț, cu mașina de Câmpulung Muscel. Este cel mai uriaș din România de la Argeș
Monument UNESCO, Castrul Roman Jidova este cea mai bine păstrată fortificație de pe limesul transalutan, iar în aceste zile se transformă într-un loc al întâlnirii dintre trecut și prezent.
Istoria prinde viață la Castrul Roman Jidova – vă așteptăm să fiți parte din ea!
CITEȘTE ȘI. Abonează-te la canalul de WhatsApp – Ziarul din Muscel și află primul cele mai importante știri ale zilei
Urmărește știrile Ziarului din Muscel și pe pagina de Facebook, pe grupul Cititorii Ziarului din Muscel, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp