19.5 C
Campulung Muscel
vineri, 12 septembrie, 2025

VIDEO. Zeci de cicliști la Câmpulung. „Trofeul celor trei capitale”, concursul de ciclism care a legat trei foste reşedinţe voievodale

Alte Știri

Zeci de cicliști la Câmpulung. „Trofeul celor trei capitale”, concursul de ciclism care a legat trei foste reşedinţe voievodale. Traficul rutier a fost restricţionat, în cursul zilelor de sâmbătă şi duminică, pe porţiuni de pe patru drumuri naţionale – DN 72A, DN 73, DN 73C, DN 7C, care fac legătura între localităţi din judeţele Dâmboviţa şi Argeş.

Concursul de ciclism ”Trofeul celor trei capitale” este o cursă de importanţă ridicată în Europa Centrală şi de Est.
Startul primei etape a avut loc sâmbătă, 9 iulie, în Bucureşti.

Au urmat Târgovişte, Mesteacăn, Cetăţeni, Stoeneşti şi Piatra (unde a avut loc finalul primei etape).   

Traseul primei etape Târgovişte – Câmpulung Muscel a avut aproximativ 83 km.   

Traseul celei de-a doua etape: Câmpulung Muscel – Curtea de Argeş, aproximativ 60 km.

Competiţia este organizată de Federaţia Română de Ciclism şi se va desfăşura în conformitate cu prevederile regulamentului competiţiei, a Regulamentelor Federaţiei Române de Ciclism (FRC) şi al Uniunii Cicliste Internaţionale (UCI). La Câmpulung a avut loc premierea cicliștilor. Primarul Elena Lasconi le-a înmânat medalii și diplome, după care a dat startul pentru ultimul traseu spre Curtea de Argeș.

 

 

Ultimele Știri

Două accidente rutiere de la primele ore ale dimineții, pe șoselele din Argeș

Două accidente rutiere de la primele ore ale dimineții, pe șoselele din Argeș. Pompierii au intervenit în cazul a...

Alte știri din aceeași categorie