Șicanare în trafic urmată de violență în Argeș. Un bărbat a fost reținut după ce ar fi lovit intenționat o mașină și l-a agresat pe șofer.
Un incident grav de violență în trafic, petrecut în județul Argeș, s-a încheiat cu reținerea unui bărbat de 33 de ani, cercetat pentru distrugere și lovire sau alte violențe.
Potrivit polițiștilor, conflictul a avut loc pe 22 iunie, pe drumul comunal DC 19 Nămăești, în comuna Valea Mare Pravăț. În urma unei presupuse șicanări în trafic, bărbatul, aflat la volanul unei autoutilitare, ar fi urmărit în mod intenționat autoturismul condus de un tânăr de 21 de ani și ar fi provocat impactul dintre cele două vehicule.
Anchetatorii susțin că, după coliziune, șoferul autoutilitarei și-a continuat urmărirea, obligându-l pe tânăr să oprească pe un drum lăturalnic. Acolo, acesta ar fi coborât din vehicul și l-ar fi agresat fizic pe conducătorul autoturismului.
În urma loviturilor primite, victima a suferit leziuni care au necesitat 3-4 zile de îngrijiri medicale, potrivit concluziilor medico-legale.
După administrarea probatoriului, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Valea Mare Pravăț au dispus reținerea pentru 24 de ore a bărbatului de 33 de ani. Acesta urmează să fie prezentat procurorilor de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Câmpulung cu propunerea unei măsuri preventive.
Cercetările continuă pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care s-a produs incidentul și pentru dispunerea măsurilor legale.




