14.8 C
Campulung Muscel
sâmbătă, 27 aprilie, 2024

Alte Știri
Argeșeanul Robert Glință, locul 8 în finala probei de 100 m spate la Campionatul Mondial de la Budapesta.
A doua finală cu prezență românească din această seară, la Campionatul Mondial de înot în bazin de 50 m pentru seniori, a fost cea de 100 m spate, acolo unde l-am avut ca și reprezentant pe Robert Glință.
Sportivul român în vârstă de 25 de ani s-a clasat pe locul 8, cu timpul de 53.63 secunde, într-o finală în care italianul Thomas Ceccon a stabilit un nou record mondial, cu timpul de 51.60 secunde. Argintul l-a cucerit Ryan Murphy (SUA) – 51.97 s, iar pe trei s-a clasat Hunter Armstrong (SUA) – 51.98 s.
Robert Glință va evolua la Budapesta și în proba de 50 m spate. Seriile și semifinalele sunt programate pe 24 iunie, iar finala va avea loc pe 25 iunie.