Proteste la o secție de votare în comuna Bughea de Jos, din nordul județului Argeș. Astăzi a fost o zi liniștită, în orașul lui Lasconi și prin alte comune arondate orașului Câmpulung Muscel. Chiar dacă s-au făcut mobilizări masive în social media, oamenii nu au îndrăznit să iasă din case, așa cum li s-a cerut. Cel puțin nu pe la secțiile de votare.
CITEȘTE ȘI. Pentru prima dată de la Revoluție încoace se construiesc blocuri noi în Câmpulung Muscel
În comuna Bughea de Jos, condusă de un primar PSD, Bogdan Oancea, cel care a scris istorie la alegerile locale, reprezentanții de AUR ai comunității au decis să se revolte. Aceștia s-au prezentat la secția de votare, numărul 257 din centrul comunei cu pancarte. Mesajele celor trei, Sime Georgeta, soția unui consilier local, Ion Ciopată și Gabi Ștefănescu au fost acestea – Opriți Dictatura, Deschideți secțiile de vot pentru România!, Opriți Dictatura.
CITEȘTE ȘI. Nebunieeee la Mall-ul din Câmpulung Muscel. Ce se întâmplă prin magazine…
Aceștia au protestat câteva minute după care au făcut dovada șefului lor de la județ care a ajuns și deputat. Recompensa a fost o postare pe pagina AUR din Argeș. Doar acești politicieni strălucesc când vine vorba de reclamații.
Pe la alte secții de votare a fost pustiu. Acestea sunt închise, nu sunt în ele buletine de vot, nici ștampile. Multe au rămas așa închise după decizia radicală a celor de la CCR de a se relua alegerile prezidențiale.
CITEȘTE ȘI. Abonează-te la canalul de WhatsApp – Ziarul din Muscel și află primul cele mai importante știri ale zilei
Urmărește știrile Ziarului din Muscel și pe pagina de Facebook, pe grupul Cititorii Ziarului din Muscel, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp.