Un bărbat de 41 ani bolnav de malarie a fost internat în spital

Alte Știri

Un bărbat de 41 ani bolnav de malarie a fost internat în spital.

Este vorba despre o persoană care a călătorit anterior în străinătate, iar până acum a prezentat simptome de răceală. Starea bărbatului s-a agravat și a ajuns la spitalul din Pașcani unde medicii au confirmat diagnosticul de malarie, fiind ulterior transferat la Iași.

”Revenit din Camerun la sfârșitul lunii iulie, barbatul a prezentat simptome asemănătoare unei viroze respiratorii și s-a adresat medicului de familie care i-a prescris tratament simptomatic. Pentru că starea de sănătate nu i s-a îmbunătățit după acest tratament, barbatul s-a prezentat la Spitalul Municipal Pașcani, unde de asemenea a fost supus unei scheme de tratament pe care l-a urmat în regim de spitalizare.

În cursul zilei de ieri, 18 august, bărbatul a fost admis prin transfer la spitalul nostru cu cefalee intensă, febră 38 cu 8 grade Celsius și mialgii (dureri musculare). Acesta ne-a comunicat că a avut și peste 40 de grade Celsius când a prezentat primele simptome.

În urma unei prime discuții cu medicul de gardă, aflând că pacientul a revenit de curând dintr-o zonă endemică (chiar dacă a efectuat profilaxia pentru malarie) i s-au prelevat de urgență analize în cadrul laboratorului de analize medicale al spitalului pentru malarie iar rezultatul a fost pozitiv”, continuarea o găsiți Aici.

Ultimele Știri

Argeșul pune condiții pentru profesorii care vor să corecteze lucrările de la Evaluarea Națională. Cei care au boicotat simularea nu mai pot fi evaluatori

Argeșul pune condiții pentru profesorii care vor să corecteze lucrările de la Evaluarea Națională. Cei care au boicotat simularea...

Alte știri din aceeași categorie