Dezastru. Tăieri ilegale de arbori în oraș

Alte Știri

În perioada 05 – 06 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Ordine Publică – Biroul pentru Protecția Fondului Forestier și Piscicol, împreună cu specialiști din cadrul Gărzii Forestiere Ploiești – Biroul Județean Argeș au verificat legalitatea activităților de punere în valoare și exploatare forestieră desfășurate de o societate cu sediul în comuna Aninoasa, având exploatare silvică pe teritoriul administrativ al orașului Mioveni.

Astfel, polițiștii și specialiștii silvici au verificat exploatările desfășurate în baza a 3 Acte de punere în valoare, constituite în cadrul fondului forestier situat pe raza administrativ teritorială a orașului Mioveni.

În urma verificărilor, au fost aplicate *două sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 15.000 de lei*, conform Legii 171/2010 privind contravențiile silvice, iar materialul lemnos a cărui proveniență nu a fost justificată cu documente, având o *valoare de peste 5.000 de lei*, a fost confiscată și predată representanților Ocolului Silvic Igleby.

Sancțiunile au fost aplicate după cum urmează:
– o sancțiune ca urmare a identificării cantității de aproape 30 mc lemn de foc, din speciile carpen, fag și jugastru, fără documente legale;
– o sancțiune ca urmare a nerespectării tehnologiilor specifice de exploatare silvică.

Foto descriptiv

Ultimele Știri

Argeșul pune condiții pentru profesorii care vor să corecteze lucrările de la Evaluarea Națională. Cei care au boicotat simularea nu mai pot fi evaluatori

Argeșul pune condiții pentru profesorii care vor să corecteze lucrările de la Evaluarea Națională. Cei care au boicotat simularea...

Alte știri din aceeași categorie