-2.5 C
Campulung Muscel
sâmbătă, 7 martie, 2026

Focul în vegetație te poate costa scump: Amenzi între 7.500 și 100.000 de lei pentru arderile de vegetație

Alte Știri

Focul în vegetație te poate costa scump: Amenzi între 7.500 și 100.000 de lei pentru arderile de vegetație.

Pompierii de la Garda de Intervenție Topoloveni, alături de personalul Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență, au intervenit în comuna Călinești pentru stingerea unui incendiu de vegetație uscată.

CITEȘTE ȘI. Accident spectaculos: o mașină s-a răsturnat pe stradă după impactul cu alte două autoturisme

La sosirea echipajelor operative, flăcările se manifestau în mai multe focare dispersate, fiind alimentate de vegetația uscată și de vânt. În urma incendiului, a fost afectată o suprafață de aproximativ 20.000 de metri pătrați de teren, pe care au ars vegetație uscată și mărăciniș.

CITEȘTE ȘI. Un tânăr din Argeș a strâns o avere, după ce a vândut droguri sub formă de produse vegetale, BIO

Din fericire, nu au fost înregistrate victime. Primele cercetări indică drept cauză probabilă folosirea intenționată a unei surse de aprindere pentru generarea incendiului.

Reprezentanții ISU atrag atenția că incendiile de vegetație se pot extinde rapid pe suprafețe mari, iar intervenția pompierilor devine dificilă atunci când focul este favorizat de vânt și de uscăciunea terenului. În astfel de situații există riscul ca flăcările să se propage către păduri, alte terenuri sau chiar zone locuite.

CITEȘTE ȘI. Accident rutier neobișnuit. Un pieton a fost rănit după ce un autoturism a intrat într-un gard

Autoritățile reamintesc că arderile necontrolate de vegetație sunt interzise prin lege. Nerespectarea prevederilor legale se sancționează cu amenzi cuprinse între 7.500 și 15.000 de lei pentru persoane fizice, respectiv între 50.000 și 100.000 de lei pentru persoanele juridice.

De asemenea, arderea miriștilor, stufului, tufărișurilor sau vegetației din ariile protejate ori de pe terenurile supuse refacerii ecologice constituie infracțiune, fiind pedepsită cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, dacă este pusă în pericol viața sau sănătatea oamenilor, animalelor ori a mediului.

Urmărește știrile  Ziarului din Muscel și pe pagina de Facebook, pe grupul Cititorii Ziarului din Muscel, pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp. Am lansat și rubrica MICA PUBLICITATE care e la mâna TA.

 

Ultimele Știri

Au început înscrierile pentru atelierele creative „Magia Primăverii” la Muzeul Municipal Câmpulung

Au început înscrierile pentru atelierele creative „Magia Primăverii” la Muzeul Municipal Câmpulung. Muzeul Municipal Câmpulung anunță deschiderea înscrierilor pentru atelierele...

Alte știri din aceeași categorie