Campulung Muscel
miercuri, 8 mai, 2024

Aurelian Andronache şi Costi Stratnic pe podium, la ei acasă!

Alte Știri
Echipa YACCO RACING, reprezentată de Costi Stratnic – BMW 135d şi Aurelian Andronache – Renault Clio R3 Cup, a participat în acest weekend la etapa a VI-a a Campionatului Naţional de Viteză în Coastă desfăşurat sub egida FRAS şi a Ministerului Tineretului şi Sportului. Această etapă a fost una specială pentru cei doi piloţi, fiind practic cursa de casă la Câmpulung, ceea ce a fost vizibil şi prin numărul impresionant de susţinători pe care piloţii i-au avut pe probele speciale. De altfel, toţi piloţii prezenţi la această cursă au apreciat miile de spectatori veniţi să urmărească cele două zile de concurs, ceea ce confirmă încă odată tradiţia în motorsport a câmpulungenilor şi a argeşenilor. Rezultatele au fost excepţionale pentru cei doi piloţi Yacco, astfel: Costi Stratnic a obţinut un excelent loc 4 în clasamentul OPEN, loc care vine să confirme promisiunea făcută de pilot că BMW-ul va face o figură frumoasă în acest campionat. Totodată Costi Stratnic a mai urcat pe podium pe locul 1 la 2WD>3.000 cmc şi la Diesel, pe locul 3 la Grupa H şi clasa H4. Aurelian Andronache a obţinut un foarte bun loc 2 în extrem de disputata clasă H3. Aceste clasări fac ca piloţii YACCO RACING să păstreze şanse bune pentru clasamentele finale ale anului la clasele/grupele în care participă. Totodată, pentru prima dată la Câmpulung YACCO RACING team a concurat împreună cu Ovidiu Zaberca şi Dragoş Trifonescu în echipa ACM Sport. Chiar dacă Ovidiu a avut parte de un accident nefericit punctele acumulate de ceilalţi 3 piloţi au adus un binemeritat loc 2 în întrecerea pe ECHIPE, ceea ce ne determină, să ne gândim serios la acest clasament în anul competiţional 2016.

“A fost o cursă extraordinară pentru mine, având în vedere că sunt născut în Câmpulung Muscel dar şi pentru că aici am debutat în cursele cu motor. Aşa cum am promis la începutul anului, perioada de acomodare cu BMW-ul începe să îşi arate rezultatele iar această a doua clasare pe locul 4 în clasamentul general ne dă speranţe pentru viitor. A fost frumos să vedem atât de mulţi spectatori pe margine iar pentru mine a fost şi mai plăcut să văd cât de mult este apreciat pilotajul unei maşini cu propulsie într-un campionat dominat de maşini integrale şi tracţiune faţă. Le mulţumesc sponsorilor fără de care nu am putea avea astfel de rezultate şi îi mulţumesc lui Aurelian Andronache pentru modul în care îmi pregăteşte maşina pentru start la fiecare etapă”, a declarat Costi Stratnic

“Câmpulung este acasă pentru mine, aici am familia şi aici am învăţat să pilotez. Aşa că a fost o plăcere şi o emoţie deosebită să concurez în faţa propriilor fani cărora le mulţumesc pentru susţinere. Am avut un podium muncit la H3 şi ţin să îl felicit pe Gabriel Ene pentru cursa făcută. Totodată felicit Federaţia şi Organizatorii pentru această etapă deosebită. O să muncim mult în perioada de iarnă să pregătim maşinile echipei pentru următoarea etapă dar mai ales pentru anul 2016”, a declarat pilotul Aurelian Andronache. Echipa Yacco Racing Team o puteţi întâlni la etapa de la Poiana Braşov în perioada 3-4 octombrie 2015.