18.1 C
Campulung Muscel
marți, 29 aprilie, 2025

Dezastru pe barajul Pecineagu. S-a transformat în groapă de gunoi. Pe vremuri aici s-a turnat un film celebru!

Alte Știri

Dezastru pe barajul Pecineagu. S-a transformat în groapă de gunoi. Pe vremuri aici s-a turnat un film celebru! Pe lacurile de acumulare este interzisă navigația și scăldatul, nu mai vorbim de deversări sau alte genuri de poluare. Numai că temperaturile toride din vara anului 2024 au îndemnat la acest lucru.

Cei care au ajuns în această zonă, nu au protejat deloc natura și au lăsat în urma lor tot felul de deșeuri care au ieșit la suprafață când s-a dezghețat lacul de acumulare după ultima ninsoare din luna februarie.

CITEȘTE ȘI. Barajul Râușor. Rezerva de apă în pericol alarmant. Imagini cum nu ai mai văzut până acum

Toate pet-urile, cutiile goale de bere și alte resturi au ajuns în lac și au fost înțepenite de gheață. Mai mult decât atât de la cei care și-au construit casele pe malurile lacului de acumulare, canalizarea se scurge direct aici.

Imaginea dezolantă este de la barajul Sătic. Acum, în primăvară, administratorii barajelor, trebuie să curețe toate mizeriile lăsate în urmă de unii turiști.

Dezastru pe barajul Pecineagu. S-a transformat în groapă de gunoi. Pe vremuri aici s-a turnat un film celebru!

Barajul Pecineagu în construcţie, decorul filmului „Zbor planat” (1980)

„Filmăm pe şantierul hidrocentralei Pecineagu, de la izvoarele Dâmboviţei. Aşa că, vrând-nevrând, am un platou de două miliarde! Evident, n-am putut transforma un şantier imens într-un platou de filmare comod, în care maşinile, macaralele, oamenii să poată fi manevraţi după necesităţile cadrului.
Nu e uşor de filmat aici, unde stâncile sunt aruncate în aer, unde peisajul se schimbă de la o zi la alta. A trebuit să adaptăm ritmul filmului ritmului de producţie, să ne instalăm în mijlocul oamenilor care construiesc barajul, actorii să se confunde cu oamenii locului.

CITEȘTE ȘI. După Eclipsa de Lună, cutremur azi, în România. În ce puncte ale lumii s-a mai zguduit pământul, astăzi, 15 martie

În forfota şantierului şi a filmării (şantier în şantier), echipa mai are o singură dorinţă: „Să nu plouă!” Şi n-a plouat. Filmările s-au încheiat cu bine.” – regizorul Lucian Mardare, revista „Cinema”, 1979, a scris Magda Băncescu pe pagina sa de socializare.
Fotografiile aparţin Arhivei Naţionale de Filme.
Ultimele Știri

Mai rău ca pe vremea lui Ceaușescu. Consilierii locali din Câmpulung Muscel reduși definitiv la tăcere. Decizie șocantă

Mai rău ca pe vremea lui Ceaușescu. Consilierii locali din Câmpulung Muscel reduși la tăcere. Decizie șocantă. De azi,...

Alte știri din aceeași categorie