Un spital din Argeș este unul dintre puținele din țară care are acum un bazin hidrokinetoterapie în interior, cu un spațiu generos. Spitalul de Pediatrie Pitești a devenit cel mai modern din sudul țării!
Astăzi, luni, 01 aprilie 2024, au fost inaugurate și cele două proiecte accesate de Consiliul Județean Argeș și finanțate din fonduri europene. Spre exemplu, extindere, modernizare și dotare Ambulatoriul Integrat și extindere, modernizare și dotare Unitatea de Primiri Urgențe.
@ziaruldinmuscel
“Este o bucurie numai când intri în această clădire să vezi ce s-a putut realiza! Acest lucru a putut fi făcut printr-o muncă de echipă formată din specialiștii Consiliului Județean Argeș, ai Spitalului de Pediatrie. Și, nu în ultimul rând, cu sprijinul ADR SUD – Muntenia și cu sprijinul Primăriei Municipiului Pitești pe raza căruia se află spitalul.
Un spital din Argeș este unul dintre puținele din țară care are acum un bazin hidrokinetoterapie în interior, cu un spațiu generos
Se folosea înainte sintagma aceea “oameni de bine”. Oameni excepționali aș spune eu acum, începând cu personalul Consiliului Județean. Cei care au putut să ducă la bun sfârșit această lucrare.
Aș vrea să aduc mulțumirile mele constructorului pentru că într-o perioadă foarte scurtă de timp a reușit performanța de a se încadra în toate termenele stabilite. Salut prezența aici a distinșilor oaspeți, a domnului Secretar de Stat Raed Arafat, un prieten al Argeșului. În județul Argeș am realizat una dintre cele mai performante dezvoltări medicale la nivelul unui spital de pediatrie din sudul României” – a declarat Ion Mînzînă, președintele Consiliului Județean Argeș.
La acest eveniment, alături de președintele Consiliului Județean, Ion Mînzînă, de vicepreședinții Marius Nicolaescu și Adrian Dumitru Bughiu. Administratorul public al județului Marius Cristian Puiu, Sorin Ivașcu – directorul executiv al Direcției Strategii Sinteze Proiecte cu Finanțare Internațională din cadrul CJ, de managerul Spitalului de Pediatrie Pitești, dr. Tudor Ionescu, de directorul medical dr. Adina Enescu, de medicul Viorel Enache.
Raed Arafat un prieten al Argeșului
Au mai participat: secretarul de stat Raed Arafat – şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Simona Bucura Oprescu – Ministrul Muncii și Solidarității Sociale, Liviu Mușat – director general ADR Sud- Muntenia, senatorul Cristina Stocheci, primarul municipiului Pitești, Cristian Gentea, directorul DSP Argeș, Sorina Honțaru, medici.
![✔️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/td8/1.5/16/2714.png)
![](https://www.ziaruldinmuscel.ro/wp-content/uploads/2024/04/spital-interior.jpg)
![☑️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t14/1.5/16/2611.png)
Spitalul de Pediatrie Pitești a devenit cel mai modern din sudul țării!
Tot compartimentul de recuperare al spitalului a fost modernizat și dotat cu aparatură medicală
![](https://www.ziaruldinmuscel.ro/wp-content/uploads/2024/04/aparatura.jpg)
![⭕️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tc0/1.5/16/2b55.png)
![⭕️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tc0/1.5/16/2b55.png)
![⭕️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tc0/1.5/16/2b55.png)
La Compartimentul Primiri Urgențe au fost realizate următoarele:
![](https://www.ziaruldinmuscel.ro/wp-content/uploads/2024/04/copil-demonstratie-la-spitalul-de-Pediatrie.jpg)
DOTĂRI REALIZATE
![](https://www.ziaruldinmuscel.ro/wp-content/uploads/2024/04/aparatura-noua-la-spitalul-de-Pediatrie.jpg)
![⭕️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tc0/1.5/16/2b55.png)
![⭕️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tc0/1.5/16/2b55.png)
![⭕️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tc0/1.5/16/2b55.png)